24.06.2020.
20 Херцеговаца проћи ће обуку за ЦНЦ оператера за обраду метала

У Требињу су данас потписани уговори са 20 незапослених лица из Херцеговине који ће проћи бесплатну теоријско-практичну обуку за ЦНЦ оператера за обраду метала и тиме стећи неопходно знање и вјештине за управљање овом врстом машине, те себи на овај начин осигурати сигурно радно мјесто.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић рекао је да је ово једна од конкретних акција која ће допринијети отварању нових радним мјеста и то у области која је изузетно тражена на тржишту.

“Свим кандидатима који успјешно заврше обуку у радне књижице ће бити уписано да су обавили обуку, због чега ће много лакше да пронађу посао”, казао је Ћурић.

Он је рекао да, осим Индустрије алата, још неколико привредника посједује ЦНЦ машине, те да ова обука треба да обезбиједи 20 нових радних мјеста у реалном сектору.

Директор требињске Агенције за развој малих и средњих предузећа Дражен Бошковић навео је да ће теоријски дио наставе од 90 часова одржати професори Факултета за производњу и менаџмент, док ће праксу обавити на ЦНЦ машинама у Инудстрији алата.

“Направили смо једно широко партнерство од седам партнера међу којима су, осим ИАТ-а, Факултета и Агенције, Град Требиње, швајцарски Хелветас, Привредна комора РС и Завод за запошљавање Српске”, навео је Бошковић.

Генерални директор ИАТ-а Јованка Уљаревић казала је да у овом тренутку овом предузећу треба до осам ЦНЦ оператера.

“Циљ је да кандидати не стекну само сертификат, већ и да науче да раде на ЕН и ЦНЦ манишама. Обуку ће вршити наши најбољи радници”, рекла је Уљаревићева.

Испред фондацице “Хелветас” Халко Басараић истакао је да је веома важно што се на једном мјесту нашао велики број партнера, те да му је драго што је ова фондација подржала пројекат који претпоставља и нова радна мјеста.

Он је додао да очћекује да ће се и у будућности реализовати слични пројекти уз подршку “Хелветаса”.

Међу кандидатима је и Требињка Вања Атељевић, која каже да је ова обука изузетна прилика за учење, усавршавање и будући рад на ЦНЦ машини, односно програмирању на њој.

“Ово је веома цијењено и свијету и не видим разлог зашто се и ми не бисмо усавршавали у овој области”, рекла је Атељевићева.