12.08.2020.
Информација о иницијативи – Зона смањене употребе пластичних производа

Једно од основних стратешких опредјељења за развој Требиња јесте туризам. Свјесни смо да само очувана животна средина може бити прихватљива туристичка дестинација. Исправно управљање отпадом представља најреалнију слику очувања животне средине. Како би подстакли становиништво и привреднике на подручју Града да буду одговорнији према животној средини, покрећемо иницијативу „Зоне смањене употребе пластичних производа“.

Пластични предмети се примјењују свуда око нас. Углавном их користимо само једном и онда их бацимо, што представља велике проблеме за животну средину и наше здравље.
Овакве пластичне предмете тешко је одвојено сакупити и рециклирати, зато је једино исправно што мање користити такве предмете и на тај начин допринијети очувању животне средине.

Ова иницијатива је дио активности у смјеру побољшања управљања отпадом у нашем Граду, а коју спроводимо у оквиру пројекта „Интегрисано управљање отпадом и спречавање морског отпада”, који финансира њемачка Влада, а реализује њемачка организација за медјународну сарадњу ГИЗ (Деутсцхе Геселлсцхафт фüр Интернатионале Зусамменарбеит).

Активности које припремамо и проводимо покривају сљедећа подручја:

  1. боља покривеност организованог одвоза кућног отпада- повећање броја контејнера у Граду као и и њиховим адекватним размјештањем;
  2. подстицање одвојеног сакупљања вриједних материјала на извору и пласман истих на рециклажном тржишту- одговарајуће кампање и улагања у инфраструктуру;
  3. јачање свијести и мијењање наших навика којим спречавамо настанак отпада- промотивне кампање.

Тренутно се обавља неколико активности: побољшање одвоза комуналног отпада на руралном подручју и припремни радови за покретање одвојеног сакупљања одређених врста отпада с циљем одвоза на рециклажу.

Све ове активности имају за циљ смањити притисак на депонију отпада, чиме се уједно и дјелује на трошкове поступања с отпадом.

Пројекат „Интегрисано управљање отпадом и спречавање настанка морског отпада на Западном Балкану” проводи се у регионалној сарадњи у земљама Јадранске регије, реализује га ГИЗ, а финансира Влада Савезне Републике Њемачке.

Вриједност пројекта је 3.500.000,00 евра, а планирано вријеме трајања пројекта је до 2022. године.